Alın Çizgilerine Dolgu Uygulaması

Alın çizgileri avuç içi çizgilerine benzer biçimde, alındaki çizgiler de aslında kaderimiz gibidir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu çizgiler artış gösterme eğilimine girerler. Kaşların yukarı kaldırılması esnasında alın çizgileri belirgin olur. Cilt kalınlığı alın çizgilerinin görünür olmasında önemlidir. Ancak cilt kuruluğu yaşayan ya da cildi kuru olan bazı kişilerin kaşlarını yukarı kaldırmasa bile, alın çizgileri belirginlik kazanmış olabilir.

Her zaman için alın çizgilerine dolgu uygulanmasına gerek yoktur. Örneğin yüzünüz hareketsizken ya da istirahat halindeyken yani mimik yapmıyorken belirgin olmayan çizgilere ve karışıklıklara dolgu uygulanmaz. Böylesi durumlarda uygulanacak dolgulardan sonra istenmeyen tümsek oluşumu görülebilir.

Alın Çizgileri Dolgusu

Dolgu ile Alın Çizgileri Tedavisi için Uygun Adaylar

  • Mimiklerini oynatmadıkları halde,
  • Kaşlarını yukarı kaldırmasalar da yani yüzleri istirahat halinde iken,
  • Kırışıklıkları ve çizgileri görünür olan kimselerdir.

Eğer siz sadece alın hareketleri ile oluşan çizgilerden rahatsızsanız dolgu uygulaması size uygun değildir. Yani istirahat halinde iken, kaşlarınızı kaldırmadığınız halde çizgileriniz görünmüyorsa size önerilecek işlem Botoks olacaktır. Botoksun kırışıklık önleyici etkisinden faydalanarak dolgu ihtiyacını uzunca bir süre erteleyebilir ve bu bölgede kırışmalara engel olabilirsiniz.

Kırışıklıkların olduğu, gözle görülebilir durumda olanların çoğunun bu bölge cildi kalın olan kimselerdir ve kırışıklıkların olduğu hatta cilt kalınlığı komşuluklarına göre çok daha incedir.

Alın çizgilerine dolgu işleminde kırışık hattın içine ve altına iğne ile hyalüronik asit enjekte edilir. İğnenin acısını hissetmemeniz için, işlem yapılacak olan bölgelere uyuşturucu özelliği olan kremler sürülmekte veya uyuşturucu enjeksiyonlar yapılmaktadır.

Alın çizgilerine dolgu uygulanacak kimselerin probleminin boyutlarına göre, işlem sırasında uygulanacak olan dolgu miktarı değişiklik gösterebilir. Uygulamanın etkileri hemen görünürlük kazanabilir ama ilk bir iki günlük süreçte kızarıklık yada şişlik olması olasıdır. En ideal görüntü için 3 – 4 gün beklemek gerekir. İlk kontrölünüz alın çizgilerine dolgu uygulamasını takip eden birinci hafta sonunda yapılır. Elde edilecek sonuç 9 – 18 ay arası süreyle muhafaza edilir. Hyalüronik asit içeren dolguların her bir kimse için etkili olma süresi farklılık gösterir. Ama alın çizgilerine dolgu işlemi sonrası alın bölgesinde en az 9 ay gibi bir süreyle kalıcılık sağlayacağını söylemek mümkündür.

Alın kırışıklıkları tedavisinde botoks ve dolgu seçenekleri dışında dolgusuz dolgu uygulaması olarak bilinen Needle Shaping uygulaması da vardır. Çok ince bir iğne vasıtasıyla kırışıklık içine yine çok düşük seviyede galvanik akım(elektrik enerjisi) verilir ve bu bölgeye kollagen doku hücum ederek kırışık olan bölgenin dolmasını sağlar. Etkisi 3 yıl sürer. Bir ay aralarla 2-3 defa uygulanması genellikle yeterli olmaktadır. işlem genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve 2-3 gün hafif şişliğe neden olabilir.

Alın Çizgileri Dolgusu