El Gençleştirme

Ellerimiz en fazla ihmal ettiğimiz organlarımızdır. Maalesef ihmal ettiğimizi de çok geç anlarız. Yüzümüzü, cildimizi güneş koruyucular ile korurken ellerimizi korumak, kollamak aklımıza gelmez. Bu yüzden de ellerimiz daha hızlı yaşlanır ve yıpranır. Sıcak, soğuk, güneş, kimyasal ajanlar, biyolojik etkenler gibi bir dizi etken ellerimizde yaşlanmaya ve yıpranmaya sebep olurlar.

El Gençleştirme

Ellerin yaşlanması 2 şekilde değerlendirilir.

Cildin yaşlanması: kuruması, kırışması ve lekelenmesi,
Cilt altı volüm(hacim) kaybına bağlı buruşma, damarlanma, kemiklerin ortaya çıkması ve belirginleşmesi,>

Cildin yaşlanma hızını azaltan en önemli faktör güneş koruyuculardır. Yüzümüze sürdüğümüz güneş koruyucuları ellerimize de sürerek güneşin olumsuz etkilerinden korumalıyız. El gençleştirme işlemleri, arasında en zahmetsiz ve en ucuz yöntemdir. En iyi güneş koruyucu bile en fazla 3 saat korur. Eğer dışarıda isek tekrar etmemiz gerekmektedir.

Ellerin nemli kalmasını sağlamalıyız ve özellikle irritan deterjanlarla temastan kaçınmalıyız. Eğer ellerimizi koruyamamış ve kırışıklığının, kuruluğunun, lekelerinin giderilmesini sağlamak istiyorsak el gençleştirme için tedavi seçeneklerimiz genellikle lazerler ve nem veren enjeksiyonlardır.

El Kırışıkları ve Lekeleri için Lazer El Gençleştirme

Lekelerin tedavisinde Q-Switched Nd-YAG lazer en önemli seçenektir. Birkaç seanslık tedaviye genellikle el lekeleri cevap verir.

Kırışıklıkları azaltmak için Plexr veya fraksiyonel lazerlere başvurulabilir.

Nem ihtiyacını ise yapılacak saf hyalüronik asit enjeksiyonları(IAL System-Gençlik Aşısı) fayda sağlayacaktır. Bu sistem hem yüzde hem boyunda hem de ellerde gençlik aşısı olarak bilinen uygulamadır.

Eğer eller hacim kaybına uğramış ise o zaman cilt altı hacim arttırıcı işlemler devreye girer. El gençleştirme de hacim artırmak için seçenekler dolgular, bio-expander, dolgu ve yağ enjeksiyonlarıdır. Dolgular ve bio-expander uygulamaları geçici işlemler iken yağ enjeksiyonu kalıcı volüm sağlar. Ancak yağ enjeksiyonu bir ameliyattır ve nakil edilen yağ dokusunun tamamı burada kalmayabilir. Yani yeniden işlemin tekrarı gerekebilmektedir. O nedenle bu alternatifler arasında en doğal görüntü ve his bio-expander uygulaması ile elde edilebilmektedir. Ellerin uyuşturulmasını takiben volüm ihtiyacı olan bölgelere saf hyalüronik asit ve çapraz bağlı hyalüronik asit karışımı olan bio-expander enjekte edilir. Pansumana gerek yoktur. Bio-expander uygulaması aynı zamanda yüzde, yanaklarda, alında, çenede, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesinde de yaygın olarak kullanılan güvenilir bir malzemedir.

Ellerinde sorun olan kişilerin mutlaka yüz ve boyunlarında da benzer sorunlar vardır. Bu yüzden sadece El gençleştirme için değil yüz ve boyun içinde doktorunuzla görüşmenizi tavsiye derim.


El genclestirme