Göğüs Büyütme

Göğüs büyütme ameliyatı (Augmentation-Mammoplasti), estetik ameliyatlar içinde en fazla merak edilen ameliyatlardan biridir. Estetik göğüs denince akla hemen silikon gelmektedir. Bu durum silikonun moda olması ile yakından alakalıdır.

Göğüs Büyütme

Silikon Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

İlk yapılması gereken şey, silikon göğüs büyütme operasyonu için uygun bir aday olup olmadığına karar verilmesidir. Göğüsleri sarkmış olan bazı hastalar, silikon protez sayesinde bu sarkıklıktan kurtulacaklarını düşünmektedirler ve ameliyat planını buna göre yapmaktadırlar. Bu yüzden, gereksiz beklentilere neden olmamak adına, uygunluk değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Bu adım dosdoğru atılırsa, operasyon süreci başlatılabilir.

Meme büyütme planlaması yapılırken, üç boyutlu teknolojiden faydalanabilmektedirler. Ameliyattan önce takılan protezin nasıl duracağını ve protezin ölçüsünün size uygun olup olmadığını bu teknik sayesinde görebilirsiniz. Ameliyattan sonra daha rahat bir süreç geçirmeniz bu sayede mümkün olmaktadır. Bunun nedeni, elde edilecek sonuçların neredeyse doğru biçimde görülebilmesidir. Sonuçta sürprize yer kalmaz. Ameliyatın bitiminde hastanede kalmanıza gerek yoktur. Ameliyatta size özel bir sutyen giydirilir ve bununla çıkış yaparsınız. Ameliyattan iki gün sonra, kontrolünüz yapılacaktır. Kontrolden sonra duş almanız mümkündür. Daha önce de dile getirdiğim gibi, ilk iki günün biraz ağrılı geçmesi normaldir. Omuz hareketlerini minimize etmeniz ve oturup kalkma esnasında destek almanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme operasyonunda, genel yaklaşım meme katlantı çizgisinden girerek kas altına protezleri yerleştirmektir. İlk iki gün sıkıntılı bir süreç yaşanır ama sonrasında herhangi bir sıkıntı ortaya çıkmamış olur. Protezleri katlantı çizgisinden yerleştirmek belirli avantajlara sahiptir. Meme dokusu ve kanalları ile hiç karşılaşılmaz. Sadece kas altından girilir ve meme dokularının hasarlanması bu sayede önlenmiş olunur. Bu sayede hem meme başının hissedilmesi hem de emzirme yeteneğinin sürdürülmesi sağlanmış olunur. Kas altına yerleştirmenin de belli başlı avantajları vardır. Protezin etrafını saran zar kasılma kabiliyeti kazanma olasılığını (buna kapsül kontraktürü adı verilir) çok aza indiriyoruz. Ayrıca bu yol ile yerleştirilen protez çok daha doğal bir görüntünün ortaya çıkmasına vesile oluyor. Silikon protezin kalitesi, bir meme büyütme ameliyat maliyetini belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Mentor markalı protezler, dünyada en çok tercih edilen markalar arasındadır. Ameliyatın hangi şehirde yapıldığı, hastanenin kalitesi, doktorunuz ve doktorunuzun tecrübesi de maliyeti etkileyen faktörlerdendir. Göğüs büyütme ameliyatı ile en iyi sonucu elde etmek için, silikon protezler kullanılmalıdır, çünkü bu protezlerin henüz bir alternatifi yoktur. Eğer Ankara’da Meme büyütme operasyonu yaptırmak istiyorsanız, detaylı bilgi almak üzere kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Göğüs büyütme

Göğüs Büyütme Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs büyütme ameliyatı için uygun bir aday mıyım?

Bu kararı en iyi şekilde ancak bir plastik cerrahi uzmanı verebilir ve ilk görüşmenizde doktorunuz size uygun olup olmadığınızı söyleyecektir. (Bazı hastalarımız sarkma gibi durumların silikon protezlerle toparlanabileceğini düşünmektedirler.)

Göğüslerim, büyütme operasyonundan sonra nasıl bir görünüm kazanacak?

Sonucunuzu üç boyutlu görüntüleme tekniklerinden biri ile ameliyat olmadan önce çekilecek olan görüntünüz eşliğinde görebilirsiniz. Göğüs büyütme ameliyatlarının hedefi formda, vücudunuza uygun büyüklükte, fonksiyonel (emzirebilen ve meme başı duyu kaybı olmayan) aşağı yukarı simetrik bir sonuç elde etmektir.

Meme büyütme için 300 cc’lik ya da daha büyük hacimli bir proteze mi ihtiyacım var?

Silikon protezlerin hacimleri 25 veya 20 cc farklarla artar ve azalır. Planlamada hastanın kendi meme doku hacmi ve şekli seçilecek protezin büyüklüğünde çok önemlidir. Doğal sonuç beklentisi olan hastalarda "ameliyat olduğuna değecek ama dışarıdan ne kadar büyük" dedirtmeyecek bir büyüklük hedeflenmelidir.

Meme büyütme sonrasında ağrım çok mu olur?

Silikon protezlerin kas altına yerleştirilmesi; kasa yapılan müdahale ve hacim artışından dolayı ciltteki gerginlik yüzünden ağrılı bir ameliyat sonrası döneme neden olur. İlk iki gün belirgin bir ağrı vardır ama sonra hızla azalacaktır.

Meme protezini kas altına mı yoksa kas üstüne mi yerleştiriyorsunuz?

Silikon protezlerin dünyada kullanılmaya başlandığı günden bugüne kadar yapılan araştırmalar kas altı yerleşimin çok daha güvenli ve sorunsuz olduğunu göstermiştir.

Kapsül kontraktürü nedir? Operasyondan sonra benim de başıma gelir mi?

İnsan vücudu hiç bir yabancı maddeyi kabul etmez ve atmaya çalışır. Silikon protezi de atmaya çalışır ama atamaz. Atamayınca etrafında bir zar oluşturur. Bu zara da kapsül denir. Bu durum tüm yabancı cisimler için geçerlidir. Bizim korktuğumuz ve önlemeye çalıştığımız konu da kapsülün kasılma kabiliyeti kazanmasıdır. Bunun tıbbi adı da kapsül kontraktürüdür. O yüzden silikon protezler kas altına yerleştirilir çünkü bu pozisyonda yerleştirilmiş protezlerde kapsül kontraktürü gelişimi kas üstü yerleştirilenlere göre çok daha az görülür.

Meme büyütme ameliyat izleri kalıcı olacak mı? Emzirme sıkıntısı yaşar mıyım? Hissiyat kaybım olur mu?

Tüm cerrahi işlemler veya cilt bütünlüğünü bozan her durum izle iyileşir ve kalıcıdır. Burada konu gizlenebilir iyi iz elde etmektir. Katlantı çizgisi de izlerin en iyi gizlendiği yerlerden biridir. Kas altı plan ve katlantı çizgisinden girişlerde meme dokusu ve meme başının duyu siniri cerrahi alana hiç girmediği için emzirme ve duyu sorunlarınız olmayacaktır.

Bekarken yaptırdığım göğüs büyütme operasyonunu evlendiğimde eşim anlayabilir mi?

Burada ameliyat öncesinde ki meme doku miktarınız ve ameliyat sırasında yerleştirilen silikon protezlerin büyüklüğü devreye girer. Meme doku miktarınız silikon protezlerin üzerini örtmüyorsa veya büyük protezler tercih edilmişse her türlü hissedilecektir. Ancak uygun protezlerin seçilmesi halinde elle hissetme zorlaşacaktır. Ama siz yinede böyle bir cerrahi geçirdiğinizi eşinize söylerseniz iyi olacaktır.

Gebe kalmadan önce taktırdığım protezlerin çıkarılması mı gerekir?

Böyle bir zorunluluk yoktur.

Meme büyütme için kullanılan silikon protezlerin meme kanserine yol açtığı iddiası doğru mudur?

Yapılan araştırmalar silikon protezlerin meme kanseri veya başka bir kansere neden olmadığını göstermiştir.

Takılan protezler ömürlük müdür yoksa 10 yılda bir değiştirilmesi mi gerekir?

Hastanın sorun yaşamaması durumunda belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir diye bir durum söz konusu değildir.

Ankara meme büyütme fiyatları ve üç boyutlu planlama ile ortaya çıkacak sonuçları gibi konularında bilgi almak için bize başvurabilirsiniz.