Göğüs Estetiği

Bizim toplumumuzda göğüs estetiği veya meme estetiği deyince hemen herkesin aklına göğüsleri büyütme ameliyatı gelmektedir. Ancak göğüs estetiği, kadınlar ve erkekler için ayrı olarak değerlendirilmelidir. Kadınlar daha çok sıkı ve biçimli göğüsler arzu eder. İki memenin simetrik olması da önemli bir estetik öğedir. Meme başının konumu, emzirmede sıkıntı yaratmaması, dolgunluğa sahip olması ve meme başının hissedilmesi güzel göğüslerin özelliklerinden birkaçıdır.

Göğüs Estetiği

Meme estetiğinde erkeklerinde problemleri vardır ve erkeklerin göğüslerde, tam tersine, kadın memesine benzememelidir. Atletik görünümlü bir meme yapısı daha çok tercih edilir. Eğer, kişiler bu özelliklere sahip değilse, bunların cerrahi operasyon ile ortaya çıkarılması mümkündür.

Göğüs Estetiği Ameliyatları

Estetik tanımı her toplumda değiştiği için özellikle kadınların estetik, güzel meme estetiği anlayışlarında da farklıklar vardır. Özellikle büyüklük konusunda giderek artan bir güzellik algısı bizim toplumumuzda başlamıştır. Artık ülkemizde de büyük memeler daha güzel algılanmaktadır. Bu özellik çağlarla değişmekle birlikte farklı ırklarında da farklıklar göstermektedir. Endüstriyel toplumlarda beslenme, stres gibi faktörlerden dolayı kadınların memelerinin yeterli seviyede büyümediğini gösteren araştırmalar yapılmış ve bu yüzden artan bir Göğüs büyütme ameliyatı talebi ile bizleri karşı karşıya bırakmıştır.

Amerika'da birinci sırada Türkiye'de ise ikinci sırada en çok gerçekleştirilen estetik operasyon göğüs estetiği olarak büyütme ameliyatları dır. Görünen o ki önümüzde ki zamanlarda ülkemizde de birinci sıraya meme büyütme estetiği ameliyatı yerleşecektir.

Meme kadınların kendilerini daha kadınsı hissetmelerini sağlayan cinsel olduğu kadar estetik ve psikolojik etkileri olan özel bir organdır. O nedenle varlığı, yokluğu, şekli, kıvamı, sertliği gibi özellikleri emzirme fonksiyonun önüne geçmeye başlamıştır. Meme estetiği veya göğüs estetiği tanımları giderek değişmekte ve toplumsal ve zamana bağlı değişiklikler göstermektedir.

Cerrahi olarak düzeltilebilecek sorunlar için mutlaka bir plastik cerrahi uzmanıyla görüşmeniz gerekmektedir. Probleme göre değişen şekillerde izlerle istenilen sonuçlara ulaşılmaktadır. Göğüsleri büyütme, dikleştirme ve küçültme ameliyatlarıyla hedeflenen, arzu edilen sonuçlar elde edilmeye çalışılır. Bu müdahaleler için uygun olup olmadığınız muayeneniz sonucunda size doktorunuz tarafından nasıl bir iz kalacağı ve nasıl bir form alacağı açıklanacaktır.
Bahsettiğim ameliyatların gerçekleştirilmesi için uygun olup olmadığınız ilk görüşmede yapılacak muayene ve planlama ile ortaya çıkacaktır.

Kısacası göğüs estetiği konusu önemli ve özel bir konudur. Ayrıca meme dokusunun fonksiyonel özelliklerinden dolayı; emzirme yeteneğinin devamı ve meme başı duyusunun korunması tüm bu estetik işlemlerin temel hedefidir.

Estetik olarak göğüsleri büyütme işlemlerinde dolgu ve yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar kolaylıkları nedeniyle tercih edilmeye başlamıştır. Ancak bu gibi işlemler kliniğimizde henüz %100 güvenli yöntemler olmadığı için uygulanmamaktadır.


Gogus estetiği