Göğüs Küçültme

Göğüs küçültme ameliyatı Göğüslerin büyük olması toplumun bir kısmı için çekici bir unsur olarak algılanırken özellikle yaşın ilerlemesi ile göğüslerin aşağıya hareketi ile çekilmez sıkıntılara neden olmaya başlar ve göğüs meme küçültme ameliyatları gündeme gelebilmektedir.

Meme Küçültme

Estetik Göğüs Küçültme Ankara

Büyük göğüslere sahip olmak, ciddi sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilir. Ayrıca vücudunuzun orantısal düzenini bozar. Bu yüzden sizin için rahatsızlık verici olabilir. Uygun kıyafet bulmakta zorlanırsınız. Buna ek olarak, omuz ağrılarınız ve omurganızın öne doğru eğilmesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Omuzlarınızda sutyenin yarattığı çukurluklar, koku ve bazen yaralar can sıkıcı problemlerdir. Göğüsler, genetik nedenler yüzünden aşırı büyük olabileceği gibi, kimi durumlarda ise genetik olmayan nedenlerden ötürü büyük olabilmektedir.

Büyük göğüsler için 16 – 17 yaştan sonra cerrahi müdahale planlaması yapılabilmektedir. Bu durumun üstesinden gelecek tek yöntem cerrahi müdahaledir. Cerrahi dışında herhangi bir tedavi seçeneği maalesef yoktur.

Göğüs Küçültme Ameliyatı

3 – 4 saat süren bu operasyon genel anestezi başlığı altında yapılır. Göğüs küçültme ameliyatları sonrasında çoğu hastamız, "Keşke daha önce göğüs küçültme ameliyatı olsaydım " demişlerdir. Çünkü zaman ve yer çekimi memelerin insan vücudunda ki olumsuz etkilerini daha da artırarak meme küçültme ameliyatına kimi zaman mecbur bırakmaktadır.

• Planlama yapılırken, hastanın fazlaca sahip olduğu meme dokusu alınır ve vücut ölçüleri ile orantılı bir büyüklük baz alınır.

• Alınmış olan meme dokusunun patolojik olarak incelenmesi yapılmaktadır.

• İlk birkaç güne özel olarak hafif ağrıların ve sızıların olması söz konusu olabilir.

• Drenler sizinle 2 – 3 gün kalabilir.

• Meme başının etrafında, aşağıya eğimli ve katlantı çizgisine konumlanmış bir ters T ya da çapa biçiminde bir iz ile ameliyat sonlandırılır.

• 10 veya 15 gün devam eden pansumanlarınız yapılır ve sonrasında aylık kontrollerinizin yapılmasına geçilir.

• Emzirme kabiliyetiniz de ve meme başını duyusunda oluşacak değişiklikler hangi tekniğin seçildiğine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bu nedenle, uzman doktorunuz ile kesinlikle detaylı olarak konuşmalısınız. Ortaya çıkacak sonuçları önceden bilmenizde sizin için fayda görüyoruz.

• Ben, meme dokusu ve meme başı arasındaki ilişkiyi muhafaza eden bir teknik benimsiyorum. Bu yüzden emzirme ve meme başı duyu problemleri gibi sıkıntılar ortaya çıkmamaktadır. Sizde meme küçültme ameliyatınızı planlayan doktorunuzla bu detayları mutlaka konuşmalı ve ameliyat öncesinde bilgi almalısınız.

Meme Küçültme Ameliyat Öncesi

Göğüs küçültme ameliyatı olmayı düşünen kişilerin sigara içmiyor olması veya en az 15 gün önceden bırakması gerekmektedir. Aksi halde yara iyileşmesi sorunları çok yüksek oranda karşımıza çıkmaktadır. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor olmak, şeker hastalığı gibi yara iyileşmesini olumsuz etkileyen sistemik problemleri olmak göğüs küçültme ameliyatı öncesinde mutlaka doktorunuzun haberi olması gereken konulardır.

My Image

Meme Küçültme Sonrası

Meme küçültme ameliyatı sonrasında özel bir sütyen ve drenlerle ameliyattan çıkarsınız. Bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. İlk 1-2 hafta pansuman ve kontrollerle geçer. Genellikle ağrısız bir ameliyattır. Dikişlerinizin alınması gerekmez. Biz kliniğimde özellikle bir yıla kadar hastalarımı takip ediyorum ve birinci aydan itibaren randevularını ayarlıyorum.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında aktif spor için 1-1,5 ay geçmesi gerekecektir. Bir hafta uçak yolculuğu yapmamanız önerilir. İlk 5-7 gün duş alamayabilirsiniz.

Ankara’da göğüs küçültme ameliyatı yapmaya karar verirseniz, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz ve bu sayede detaylı bir şekilde fiyatları hakkında da bilgi edinmiş olursunuz.