Jinekomasti

Jinekomasti erkek meme büyümesi sorununa denmektedir. 3 şekilde meydana gelir. Sadece meme dokusunun artışı olabilir. Sadece meme etrafındaki yağ dokusunun artışı olabilir veya bu iki neden bir arada da görülebilir. Hangi büyümenin soruna neden olduğunu anlamak için, muayene yapılmalıdır. Ultrasound teknolojisi de bu durumu açıklığa kavuşturur. Bazen bu durumlar çocukluktan beri gözlenebilir. Eğer böyle bir sıkıntı varsa sosyal yaşantı olumsuz etkilenebilir. Erkelerde meme büyümesi nedeniyle, öz-güven eksikliğine dayalı bir psikolojik gelişim süreci ortaya çıkabilir. Peki, Jinekomasti oluşmasının nedeni tam olarak nedir?

Jinekomasti

Kelime anlamı olarak Jinekomasti, “kadın memesi” demektir , Latince’de Jineko kadın anlamındadır. Masti ise meme anlamına gelir. Türkçe’ye ise bu kavram “kadın tipi meme” olarak tercüme edilmektedir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Jinekomasti

Erkeklerde meme büyümesi % 99 oranında sebebi bilinmeyen bir durumdur. Sadece %1'i ni oluşturan sebepler arasında bazı hastalıkların ve ilaçların erkelerin memelerinde büyümeye sebebiyet vereceği bilinmektedir. Kronik böbrek ve karaciğer hastalıkları bu tip hastalıklardır. Mide ilaçlarının jinekomasti sorununa neden olduğu da bilinmektedir. Ancak meme büyüklüğü yaşayan her erkeğin bu türden sıkıntılarının olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu saydığımız nedenler erkek meme büyümesinin ancak % 1 – 2’lik kesimini oluşturmaktadır. Doktorunuz bu gibi durumlardan şüphe etmesi durumunda sizden ileri düzeyli tetkikler isteyecektir. Yaygın görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyelim. Yani sadece siz jinekomastiye yakalanmış değilsiniz. Toplumumuzda bu sorun sıkça görülür ve biz de sık sık bu sorunun çözümü için estetik müdahalelerde bulunuyoruz.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Erkek Meme Büyümesi
Tedavisi mutlaka cerrahidir. Meme büyümesinin oluşumuna hangi tip doku neden olmuşsa, buna göre uygulanan tedavinin biçimi değişiklik gösterecektir. Ama liposakşın tedavisinin jinekomasti için özel bir yerde durduğunu söylemek gerekir. Hem meme dokusu hem de yağ dokusu birlikte büyüme gösteriyorsa, bu durumda liposuction tek başına çok önemli sonuçlar alınmasına vesile olmaktadır. Ancak sadece meme dokusu gelişmiş ise liposuction pek bir etki etmeyecektir. Böylesi bir durumda bir miktar meme dokusu çıkarılmalıdır. Bu planlamanın yapılabilmesi yalnızca bir plastik cerrah tarafından muayene edilmeniz durumunda söz konusu olabilir.

Erkek meme küçültme jinekomasti ameliyatı sizin için zor ve ağrılı bir ameliyat değildir. 1-1,5 saat süren bir operasyon sonrasında sıkı bir bandaj veya korse ile çıkarsınız ve gece hastanede kalmanız genellikle gerekmez.

15 – 30 gün boyunca bu korseyi kullanmanız istenecektir. İlk hafta yakın bir doktor gözetimi altında tutulursunuz ama sonrasında uzun aralıklar ile kontrolleriniz yapılır. Normal aktivitelerinize dönmek için 3 – 5 gün geçmesi gerekir. Aktif spora bir aydan önce başlamanız mümkün olmaz.

Jinekomastinin gizlenebilmesi mümkün müdür? Bazı bireyler cerrahi operasyondan korkarlar, çekinirler. Bu yüzden mevcut olan sıkıntıların kıyafet altından kamufle edilmesi gibi bir seçeneği tercih ederler. Özel olarak üretilmiş jinekomasti atleti olarak da bilinen korseleri piyasadan edinmek mümkündür. Korse kullanan hastaları, çok rahat biçimde t-shirt ve gömlek giyebilmektedir. Operasyon yapılırken, baskı sağlaması amacı ile bu korseleri biz de kullanmaktayız. Erkeklerde meme büyümesi tedavisi olan Ankara jinekomasti fiyatları hakında bilgi almak için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.My Image