Karın Germe

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) Karın bölgesinde çeşitli deformiteler vardır. Bunlar karın büyümesi, karın sarkması ve çatlak oluşumudur. Genel olarak bayanların doğum yapması bu türden deformitelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu problemler, erkeklerde ise çok hızlı kilo alma verme durumlarında ortaya çıkmaktadır.

Karın Germe

Her durumda yapılabilen bir estetik operasyon değildir. Tam ve mini karın gerdirme olarak ikiye ayrılır. Hangi seçeneğin tercih edileceği hastanın durumuna bağlıdır. Eğer karın germe ameliyatı için karar alırsanız, uzman plastik cerrah size bazı testleri yaptırmanızı söyleyecektir. Karın germe ameliyatı, karnınızdaki katlantı çizgisi boyunca süren ve sezaryen çizgisini de içeren bir ize neden olabilir. Problemin durumuna göre bazen bu iz arka tarafa da geçebilir ve göbek deliğinin etrafını da dolaşabilir. Sonuçta dairesel bir iz oluşumuna neden olacaktır.

Ameliyattan bir ya da iki diren ve özel bir korse ile çıkarsınız. Doktorunuz uygun görürse, başınızın ve ayaklarınızın yukarıda olduğu ve karnınızın gerilmediği bir konumda, bir ya da iki gün boyunca hastanede kalmanız istenebilir. Bu yatış konumunuzun yanında, 7 – 10 gün süreyle, ayağa kalkmak istediğinizde belden eğik olarak yürümeniz gerekir. Yani dik durmamalısınız. İlk bir haftalık süreçte, pansumanlar ve yakın takip gerekebilir. Karın germe düşünüyorsanız, bu ameliyat için 2 – 3 hafta boyunca istirahat etmeniz gerekebilir. Bu yüzden böyle bir istirahat dönemi ayarlamanız gerekir. 15 gün öncesinde sigara kullanmayı bırakmanız lazımdır. Yağ alma ameliyatı, karın gerdirme operasyonu ile birleştirilebilir. Sonuç olarak, daha estetik bir görüntüye kavuşmanız için yapılır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz vakit olumlu sonuçlar almış olursunuz.

My Image

Estetik Mini Karın Germe Ameliyatı

Mini karın germe ameliyatını daha çok karın bölgesi deforme olmamış kişiler için uyguluyoruz. Bel bölgesinde fazla yağ bulunan ve göbek deliğinin alt kısmında sarkma olan kişiler bu ameliyat için idealdir. Mini karın gerdirme operasyonu, yağ alma ameliyatı ile birleştirilebilir. Liposakşın ile uygulanabildiği gibi yalnız başına da uygulanabilir ve 1 ya da 2 gün kalacak drenler ile ameliyattan çıkarsınız. Ayrıca özel bir korse giymeniz de gerekecektir. Büyük karın germe ameliyatında öne eğik durmanız istenir. Ama mini karın germe operasyonunda sizden dik durmanız istenecektir. Ağrı seviyesi yok denecek kadar az olan ameliyatlardan birisidir. Sezaryen çizgisi boyunca ya da biraz daha devam eden bir iz kalması söz konusudur. Bu izin iç çamaşırların içinde kalır, yani kolayca gizleyebilirsiniz. Karın bölgenizde bulunan problemlerin değerlendirilmesi için muayene olmanız gerekir. Mini karın germek, liposuction veya büyük karın germek için ameliyatlarından hangisi için uygun olduğunuz ancak bu muayeneden sonra anlaşılırlık kazanacaktır.

Karnı gerdirme toparlama estetiği için planlanma yapılırken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Cildin altında bulunan yağ dokusunun ne kadar kalın olduğu,
 • Göbek altında ve üstünde bulunan cilt-altı ve üstü yağ dokularının durumu,
 • Karın kaslarının durumu,
 • Göbek fıtığı ya da orta hat fıtığı durumlarının olup olmaması,
 • Karın yanları (“simit” ya da “love handle” denilen bölge) ve sırtın ne halde olduğu,
 • Cildin genel yapısı, gevşek olup olmadığı ve cilt çatlaklarının düzeyi,
 • Hastanın sigara tüketip tüketmediği (15 gün önceden bırakılması gerekir),
 • Kanamayı arttırıcı etki yapan aspirin, alkol ve coumadin gibi şeylerin kullanımı,
 • Karın içi yapılar ile alakalı spastik kolon ve karaciğer büyümesi gibi hastalıkların durumu,
 • Omurgayı ilgilendiren, örneğin bel fıtığı gibi problemler,
 • Astım ve şeker benzeri sistematik hastalıkların durumu, mutlaka uzman doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeden sonra bir operasyon planlanmasına gidilebilir.

Ankara’da karın germe ameliyatı olmaya karar verirseniz, bize telefon ile ya da mail aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Mini karın germe