Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak ameliyatı, Karşınıza geçen birisi yüzünüze baktığı zaman kafanızın yan sınırlarını oluşturan organınız kulaklardır. Başınız ile yaptığı açılara bağlı olarak kulaklar estetik bir önem taşır. Kulak kepçesi kıkırdak ve deriden oluşmaktadır. Ayrıca duyma fonksiyonuna katkı sağlamaktadır. Kulaklardaki kıvrımlar estetik açıdan önemli bir role sahiptir. Kıvrımların varlığı, yokluğu, kendi içlerinde yaptıkları açılar, kafa ile yaptığı açılar operasyon planlamasında önem taşır. Sorun sadece tek bir kulakta olabileceği gibi iki kulağı da ilgilendirebilecek şekilde iki taraflı hatta birbirinden farklı şekillerde olabilir. Bazen kulakların sadece üst bölümleri, bazen alt, bazende orta bölümleri ve genellikle tüm bölümlerinde sorun olabilir. Bunun net olarak anlaşılması ancak bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında ortaya çıkacaktır.

Kepçe kulak estetiği

Kepçe Kulak Ameliyat Yaşı Anestezi Türü

Kulakların kafa ile yaptığı açının simetrik olmamasından kaynaklanan kepçe kulak sorunu, çocukluk döneminden itibaren görülmektedir. Ama düzeltilmesi çok kolaydır. 5 yaşına gelmiş çocuklarda kulakların gelişimi % 90 oranında tamamlanır ve bu nedenle ameliyat için uygun duruma gelmiş olurlar. Bu yüzden en erken yaşta yapılabilen kepçe kulak estetiği ameliyatı dır. Bu yaşlarda önerilmesinin nedenleri çocukların birbirlerine karşı çok acımasız olması ve kulakları kepçe veya belirgin olan çocukları ezmelerinin önüne geçilmesidir. 12 yaşına kadar, yapılacak olan müdahalelerin sedasyon ve sonrasında lokal anestezi ile gerçekleştirilmesi mümkündür. Büyük hastalarda sadece lokal anestezi yeterli olur. Ama bazı hastalar iğne korkusundan dolayı sedasyon veya genel anestezi isteyebilirler.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı (Otoplasti)

Bir kepçe kulak estetiği ameliyatı ortalama olarak 1,5 – 2 saat sürmektedir. Hastanede yatmak çoğu zaman gerekmez. Kulaklarınızı sıkıca kavramış bir bandaj ile ameliyattan çıkarsınız. Bu bandaj iki gün kalmalıdır. Sonrasında açılan bandaj gerekli görülürse 2 veya 3 günlüğüne yeniden sarılır. Yapılacak 3. kontrol randevunuz da size; daha sonrası için kullanmanız gereken özel bir bandana verilecektir. 5 ila 7 gün boyunca bu bandana ile kulaklarınızı kapalı tutmalısınız. Sonrasında 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 1.yıl kontrolleriniz yapılarak iyileşme tamamlanana kadar takip edilirsiniz. İlk 5 gün başınız sarılı olacağından banyo yapamazsınız. Vücudunuzu yıkayabilirsiniz.

My Image

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında size verilecek ilaçlara rağmen nadiren ilk gün biraz ağrınız olabilir. Sonraki günlerde ağrı genellikle olmayacaktır. Kontrolleriniz de tüm bu durumlar detaylı bir şekilde değerlendirilir.

Ameliyat sonrasında nadiren de olsa (%10-15) nüks görülebilir. Böyle bir durumda doktorunuz size yeniden bir cerrahi işlem önerebilir.

Operasyon Tekniği

Kepçe kulak ameliyatları çok çeşitli olabilir. Popüler yöntemler arasında iple kepçe kulak estetiği uygulaması yeterli bir işlem değildir ve kliniğimizde uygulanmamaktadır. Kliniğimizde Spira tekniği ile kepçe kulak ameliyatı uygulanmaktadır.

Ankara’da kepçe kulak estetiği olmak istiyorsanız, kliniğimizi arayıp randevu almanız veya bize aşağıdaki bölümden mail göndermeniz mümkündür.