Kol Germe

Kolun üst, arka ve iç bölümlerinde yağ birikimleri ve deri sarkması ortaya çıkabilir. Çünkü bu bölgenin deri ve deri altı dokusu daha gevşektir. Genellikle ailesel yatkınlık, yaşlanma, sık kilo alıp verme, güneşe , yer çekimi gibi etkenler deri ve deri altı dokusundaki gevşemeyi daha da arttırır ve sarkmalara neden olur.

Kol Germe

Kollarda ki sarkma öncelikle değerlendirilmeli ve duruma göre çözüm üretilmelidir. Hafif sarkma ve kalın görünümde sadece liposuction yeterli iken, orta derece de liposuction+deri çıkarma yani kol germe birlikte uygulanabilir. Ağır sarkmalarda ise deri kalitesi iyi değilse ve çatlaklar da varsa kol germe ameliyatı gerekir.

Kol Germe Ameliyatı

Kol sarkmalarında uygulanan kol germe ameliyatı sıklıkla genel anestezi veya nadiren de olsa bazen lokal anestezi ile yapılır. Ortalama 1-2 saat sürer. Gece hastanede kalmanız genellikle gerekmez ama nadiren kalmanızı gerektiren durumlarda olabilir. Koldaki sarkmanın durumuna göre fazla olan deri enine ve de boyuna müdahale ile azaltılabilir. Enine yapılan kesilerin izini gizlemek kolaydır. Boyuna yapılacak kesiler de ise izin görünmesi erken dönemde kaçınılmazdır.

Estetik Mini Karın Germe Ameliyatı

Kol germe ameliyatında genel anestezi ile müdahale planlanmışsa tüm ameliyatlara hazırlanırken olduğu gibi ameliyattan önce 6 saatlik açlık süreci şarttır. Ameliyata girecek hasta eğer düzenli kullanıyorsa ameliyattan en az 7 gün öncesinde aspirin gibi kanamaya neden olan ilaç alımını kesmelidir.

Kol germe ameliyatı sonrası kanama ve sıvı birikimlerinin önüne geçmek için bu bölgeye silikon drenler konulabilir. Bunlar en fazla 2-3 gün sonra çekilecektir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması iyileşmenizi hızlandırır ve şişliklerin az olmasını sağlar.. Ameliyat sahasında oluşabilecek şişme, ödem ve kanamaları azaltmak için baskılı bandaj uygulaması veya korse yapılır. Genellikle alınacak dikiş olmaz.

Ameliyat sonrası genellikle ağrı olmaz yada yok denecek kadar azdır. Ağrı olursa ağrı kesiciler yeterli olur. Normal hayata dönüş birkaç gün sürer. İlk iki hafta sadece günlük işlerinizi yapabilir, kollarınızı kullanmadığınız koşu gibi sporlara üçüncü haftada, tenis gibi efor sarf ettirici sporlara sekizinci haftadan sonra başlayabilirsiniz. Kolunuzun içindeki iz ilk zamanlar kabarık kırmızı olmakla birlikte zamanla incelecek ve soluklaşarak ten rengine gelerek daha az belirgin olacaktır.

Kol germe ameliyatı sonrası