Lazer Dövme Silme

Lazer dövme silme günümüzde giderek artan oranlarda talep edilmektedir. Çoğu kişi bu işlemi yani dövmeleri bir sanat olarak algılamaktadır. Dövme yaptıranlardan ya da dövme yapanlardan ötürü, bazen dövmelerin silinmesi gibi durumlar gündeme gelmektedir. Dövmeler çok geniş bir renk yelpazesine başvurularak yapılabilir. Ayrıca cildin çok derinlerine enjekte edilmeleri de söz konusudur. Lazer dövme silme uygulamalarında önemli olan birkaç değişken vardır. Bunlardan en önemlisi dövmenin rengi ve enjekte edildiği derinliktir. Açık sarı, açık mavi ve açık yeşil gibi soluk renkler kullanılarak yapılmış dövmelerin lazer ile silinmesi oldukça zordur. Ancak koyu renkler(siyah ve kırmızı) çok iyi biçimde tedavi edilmektedir.

Lazer Dövme Silme

Lazer ile Kalıcı Makyaj Dövmelerinin Silinmesi

Yapılan kalıcı makyaj tedavilerinin yanlış uygulanması durumunda oldukça travmatik neticelere yol açtığını görüyoruz.
Medlite C6 lazer sistemi, kalıcı makyajların çıkarılmasında çok özel tedavi yöntemleri sunmaktadır. Kaşlarınızda herhangi bir hasara yol açmaz. Kaşa yapılan dövmeler normal dövmelerden daha farklıdır. Kaş içine ve kenarına denk gelen dövmelerin çıkarılmasında kaşlara herhangi bir zarar verilmemesi gerekir.

Lazer ile dövme silmek için genellikle 4 ila 10 seans arasında değişen uygulamaya ihtiyaç vardır. Bazen bu seans sayıları 10 seans üzerine de çıkabilir. Ancak seans aralarında 3 ay kadar beklemek gerekebilir. Profesyonel ellerde yapılmış olan dövmeler genel olarak cildin hemen altında bulunan dermis tabakasının içinde yer alır. Ama amatör ellerden çıkan dövmeler çok daha derinlere işlenir.

Dövme boyası ne kadar yüzeye yakınsa tedavi lazer dövme silme tedavisi ile silinmesi de o kadar kolaydır. 4 – 10 seans arasında değişen bir seans sayısından bahsetmek doğrudur. 10 seansın ötesine geçilmesi çok nadir olarak görülür. Dövmeye üstünkörü bakılarak kaç seans tedavi göreceğinizi söylemek doğru değildir. Bir seanstan sonra 2 – 3 ay ara verilmesi gerekir.

Lazerle Dövme Silme İşleminin Etkisi ve Sonuçları

Dövme Silme İşlemi[/caption]
Dövme boyası lazer ışınlarını emecektir ve ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşecektir. Bu sayede pigment barındıran renkli hücreler tahrip olacaktır. Pigmentler bu vesile ile hücre dışına atılır. Hücre dışına atılan pigmentler, lenfatik sistemde bulunan makrofaj isimli savunma hücreleri tarafından o bölgeden ve vücuttan uzaklaştırılırlar. Bu süreci bir yaranın iyileşmesi sürecine benzetmek mümkündür. Yaralar aynı olsa bile, kişilerin özelliklerine göre farklı biçimlerde iyileşirler. Yeniden aynı bölgenin lazer ile tedavi edilmesi için bu bölgedeki yaranın iyileşmesi gerekir. Yara iyileşmesi 2 – 3 ay arasında tamamlanır.

Lazer dövme silme uygulamasından sonra bir miktar yanma hissi oluşabilir. İşleminiz tamamlandıktan sonra size antibiyotikli deri kremleri ile güneş koruyucular önerilecektir.

Kliniğimizde, lazer dövme silme uygulamaları için Q-Switched Nd-Yag Medlite C6 lazer cihazını kullanmaktayız. Kullandığımız bu cihaz sayesinde kırmızı ve siyah renkili dövmeler fayda görmektedirler.

Dövme Silme