Leke Tedavisi

epidermise yerleşen lekeler, lazer ve kimyasal peeling gibi yöntemler ile kolayca tedavi edilebilir. Ancak dermise yerleşmiş olan lekelerin rahatlıkla tedavi edilmesi o kadar kolay değildir. Bu türden lekelerin tedavisinde belirli bir oranda açılma sağlanması söz konusu olmaktadır.

Leke Tedavisi

Muayene edildiğiniz zaman, lekelerin hangi tabakaya yerleşmiş olduğu anlaşılacaktır. Tedavi planı bu muayenenin sonuçlarına göre belirlenecektir.

Leke tedavisinde ilk seçeneklerden biri kimyasal peelingdir. Cildi soyma amacı ile yapılan bir işlemdir. Meyve asitlerinden elde edilen ve çok uygun seviyelerde ayarlanmış olan asitler kullanılarak, leke ve sivilce tedavisinde olduğu kadar gençleştirme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Eğer tedavi amaçlı uygulanacaksa, 15 – 30 gün ara ile 4 ya da 5 seans sürmesi gerekir. Düşük seviyeli asit kullanıldığında ortalama 2 ayda bir uygulanması cildin tazeliğini koruması için yeterli olacaktır. Tedavinin eylül ayından sonra planlanması gerekir.

Medlite Q-Switched Nd-Yag lazer cihazı ile leke tedavisinde yapılacak tedaviler hem 532 hem de 1064 nm dalga boyunda planlanabilir. İster derin olsun ister yüzeysel, her türden lekeye nüfuz etme gücü olan bir cihazdır. Lazer leke tedavisi uygulamasının ertesinde kızarıklık ve kabuklanma oluşması normaldir. Leke tedavisi sonrası oluşan kızarıklık birkaç gün sonra ortadan kaybolur ve cildiniz normale döner. İyileşme döneminde antibiyotikli kremler ve güneş koruyucular kullanmanızı öneriyoruz. Leke tedavisinde toplam tedavi süreci bir iki seans sürebileceği gibi 10 seansı aşabilir de. Bu durumun tespit edilmesi için muayene olmanız gerekir. “Nevüs Ota” ve “Cafeu Late” gibi doğuştan gelen lekelerin tedavisi uzun sürse bile, bu cihazın işleyişi sayesinde yapılmaktadır.

Leke tedavisi genel olarak başka tedaviler ile kombine edilebilmektedir. İyi sonuç alınan bir diğer uygulama mikropor tedavisidir. Cildinize açılan gözle görünmeyen deliklerden normalde dermise ulaşamayan kremler sürülerek etkili olan bir tedavi yöntemidir. uygulama sonrası bir miktar kızarıklık olur ancak bu görüntü de genellikle ilk 24 saat sonunda geçer.

Leke tedavisi planlandığı ve başladığı dönemde güneş koruyucu kremleri kullanmanı bırakmamanız gerekmektedir.

Leke tedavisi