Şakak Dolgusu

Şakak, belki de yüzün en çok ihmal edilen bölgesidir.

Yanaklar, kaşlar ve alnın arasında ve saç çizgisinin önünde yer alır. Özellikle tüm genç insanlarda şakak bölgesi hacimli bir yapıya sahiptir. Bazı durumlarda, şakak bölgesinin belirginliği azalır. Bu durumda kaşlar daha fazla ön plana çıkar. Dolayısıyla, kişiler daha yaşlı, bitkin ve zayıf görünürler. Böylesi durumların oluşması halinde, bu bölgeye şakak dolgusu uygulamaları yapılarak hacim kazandırılması mümkündür.

Alın Şakak Dolgusu

Şakak dolgusu işlemin yapılma biçimi, hyalüronik asit içeren dolgu enjeksiyonun iğne aracılığıyla cilt altına verilmesidir. İşlem sırasında oluşması muhtemel sıkıntıların önüne geçmek için, uygulama bölgelerine uyuşturucu kremler sürülmekte veya lokal anestezi yapılmaktadır.

Sorununuzun durumuna göre kullanılacak dolgu miktarı değişiklik gösterecektir. Uygulamaların etkisi hemen belirgin bir biçimde hissedilir ve gözle görünür. Var olan kırışıklıklar, çizgiler ve hacim problemleri kolaylıkla düzeltilir. Şişlikler ve kızarıklıklar bir ya da iki gün boyunca görünür olabilir. İdeal görünüm 3 – 4 gün sonra kendisini belli edecektir. İlk haftanın sonunda şakak dolgusu kontrolünüz yapılır.

Elde edilen sonuçların 9 – 18 ay boyunca etkisini göstermeye devam edeceğini söylemek mümkündür. Hyalüronik asit içeren dolguların ne kadar bir süre boyunca etki edeceği kişiler arasında farklılık göstermektedir. Ancak en az 9 ay gibi bir süre boyunca bu dolguların uygulandıkları bölgede etkili olduğunu gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim.

Şakak dolgusu diğer bölge dolgu uygulamaları, botox, needle shaping, plexr gibi işlemlerle birlikte rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda sadece şakak bölgesinde değil, kaşların pozisyonunda, göz kapaklarının durumunda, alında, yanakta da sorunlar genellikle eşlik eder. Yüzü sadece bölge bölge değil bir bütün olarak düşünmek ve değerlendirmek gerekir. Hasta sadece noktasal veya bölgesel bir sıkıntısı olduğunu düşünebilir ancak bir plastik cerrah olarak bizler hastalarımıza sorunlarının beraberinde olan sıkıntılardan da bahsedip diğer bölgelere de değişik uygulamalar önerebiliriz. Çoğu zaman tek bir işlem tüm problemleri çözsün isteyen hastalarımız olur. Onlara bu işin böyle olmadığını, kombine işlemler gerektirdiğini ve hatta korumak için tekrarının gerektiğini anlatmamız gerekmektedir. Şakak dolgusu ile bu bölgelere hacim kazandırılırken; Botox uygulaması ile özellikle göz çevresi kırışıklıklar azaltılır, Needle Shaping ile kaşlar yukarı kaldırılabilir, plexr ile göz kapaklarında ki sarkmalar giderilebilir. Bu işlemlerin hepsi veya bir kısmına ihtiyacınız olabilir. Daha önce hiçbir işlem yaptırmamışsanız sizde adım adım gitmek sorunları konuşup ona göre plan yapmak her zaman daha doğrudur.

Şakak dolgusu uygulaması yüzünüze daha sağlıklı ve zinde bir görünüm vererek daha genç görünmenize yardımcı bir işlemdir.

Şakak Dolgusu