Yağ Aldırma

Yağ aldırma işlemi yüzeysel bir biçimde, liposuction yağların emilmesi anlamına gelir. Kelimenin Türkçe’deki karşılığı "Yağ alma işlemi" dir. Aynı anlamı taşıyan ve işlev olarak farkı olmayan birden çok kelime vardır. "Liposhaping, Lipoline, Liposoft, Lipoplasti, Liposculpurin" bunlardan bazılarıdır. Bu farklı terimlerin aynı uygulama için kullanılması, bir bakıma farklı pazarlama stratejilerinin bir sonucudur. Hedef, hastaların bu kelimeleri algılarken aynı zamanda bunlara güven duymasını sağlamaktır. Bunlara ek olarak, "bodyshaping, bodyconturing, lipofilling" gibi uygulamalar, Yağ aldırma işlemleri ile beraber yapılabilir. Ancak şunu belirtmek gerekir: Yukarıda saydığımız kavramların temelinde liposuction uygulaması bulunmaktadır, Yağ aldırma ameliyatı dünya üzerinde en sık talep edilen uygulamalardan birisidir, öte taraftan, belki de hakkında en çok dedikodunun ve yanlış bilginin üretildiği operasyon Yağ aldırma işlemidir. Zayıflama değildir fazla yağlarınız alınır ve daha biçimli bir vücut yapısına sahip olursunuz. İnsanların büyük bir kısmı Yağlarını aldırarak ile zayıflayabileceğini düşünüyor. Ancak her bir bireyin yağ çektirme için uygun olduğu bile kesin olarak söylenemez. Buna ancak bir muayene ve değerlendirme ile uzman bir plastik cerrah karar verebilir. Yağ alma ameliyatında ince kanüllerin vücuda girmesi ile negatif basınç uygulama özelliğine sahip bir vakum sistemi sayesinde hayata geçirilir. Kanüllerin içleri boştur ve boru biçiminde çok ince deliklere sahiplerdir. Yağları almak için uygulama yapılacak bölgelere, gizlenebilecek alanlardan yarım cm’lik kesiler ile girilmesi yeterlidir. Negatif basınç sistemi sayesinde kontürü bozan yağ dokusu dışarı atılır. Ameliyat steril koşullarda gerçekleştirilir. Eğer gerekiyorsa, öteki bölgelerde volüm arttırıcı olarak bu alınmış yağ dokusundan faydalanılabilir.

Liposakşın

Yağ Aldırma Ameliyatı İçin Kimler Uygun Adaydır?

Kadın ya da erkek fark etmez, vücudun hemen hemen her bölgesine rahatlıkla liposakşın yapılabilir. Ancak erkekler ve kadınlar arasında yağların depolanması ile ilgili önemli farklılıklar mevcuttur. Erkekler ve kadınlarda genel olarak farklı bölgeler liposakşın için uygundur. Gıdınızdan ayak bileklerinize kadar her bir bölgenize yağ alma işlemi yapılabilir. Farklı alanlarda, farklı uzunluklara ve kalınlıklara sahip kanüller tercih edilmektedir. Hangi bölgeye uygulama yapılırsa yapılsın, işlemin temel mantığı değişmez. Cilt rengi uygun ve spor ve diyet gibi uygulamalarla incelmesi mümkün olmayan bölgelerindeki yağlarından kurtulamayan kimseler ideal aday pozisyonundadır.Bu gibi işlemlerde temel hedef, uygulamanın sonucunu en iyi biçimde gösterecek olan cildin gerginliğinin yeterli düzeyde sağlanmasıdır. İlerlemiş yaşı nedeniyle cilt gerginliği azalmış olan kimselere yapılması doğru olmaz. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sistemik hastalığı olanlar ile yara iyileşmesi ve kanama sorunları yaşayan kimselere de uygulanmamalıdır. Liposakşın diğer estetik ameliyatlar ile kombine edilmesi mümkündür. Örneğin, karın germe operasyonları ile sık bir biçimde kombine edildiğini söylemek mümkündür.

Yağ Alma Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilmektedir?

Biraz önce de değindiğimiz gibi, yanaklarınızdan tutun da ayak bileklerinize kadar her bölgenize liposakşın yapılabilir. En fazla karın bölgesine, basenlere, bacak içlerine, sırta ve boyuna uygulanır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde liposakşın meme küçültme işlemleri başarılı bir biçimde yapılabilmektedir. Özellikle bayanlarda liposakşın meme küçültme işlemi gitgide artarak yapılmaktadır. Meme hacmi düşürüldüğü vakit, hastaların ağrıları ve postür bozukluğuna ilişkin şikâyetleri belirgin bir biçimde azalma gösterir. Yağ dokusu açısından zengin memeler söz konusu ise bu işlemin uygulanabilirliği artacaktır. Ancak liposakşın ile yapılan meme küçültme operasyonlarında, meme ucunun yeri değiştirilemez. Memenin biçimi pek fazla iyileştirilemez. Buna rağmen, küçültme ameliyatları ile kıyaslandığı vakit, iz kalmaması gibi bir özelliğe sahiptir. Hangi alana yapılırsa yapılsın, işleminden sonra uygulama bölgesini içine dahil eden bir korsenin giyilmesi zorunludur. Korsenin amacı, cilt alt bölgenin kaslı dokuya düzgün bir biçimde yapışmasını sağlamaktır.

Yağ aldırma

Yağ Alma Operasyonundan Korkmalı Mıyım?

Halk arasında, hakkında en çok yanlış bilginin dolaşımda olduğu operasyon liposuciton’dır dersek, haksızlık etmiş sayılmayız. Uygun hasta seçimi meselesinde yaşanan sıkıntılar bu durumun en önemli nedenidir. En sık karşılaşılan yanlış bilgilerden birisi, liposuction uygulanan bölgede çökme ve düzensizlikler ile karşılaşılmasının kaçınılmaz olduğudur. Bu durum, yapılamaması gereken kimselere uygulama yapıldığı zaman ortaya çıkmaktadır. Cildi sarkmış ve gevşek olan kişilerden aşırı oranda yağ alınırsa, böylesi çökmeler ve düzensizlikler oluşabilir. Ayrıca uzman ellerde yapılmamış olan yağ alma işlemi sonrası da benzer durumlar söz konusu olabilir. Operasyonun ertesinde, uzman cerrahın tavsiyelerine uyan hastalarda böylesi sıkıntılar gözlenmez. Unutmamak gerekir ki, her bir yağ alma ameliyatı sonrası bu tarz çökmeler ve düzensizlikler baş gösterseydi, işlem gezegen çapında bu kadar büyük bir üne kavuşamazdı. Bu ve benzeri uygulamaların önemli bir özelliği vardır. Bu tarz uygulamaların sonuçları, uygulanan cerrahinin tüm niteliklerini ortaya koyar. Uygulanan teknik, işçilik ve emek dolaysız biçimde işlem yapılan bölgelerde kendisini gösterir. Estetik cerrahların tüm meziyetlerini kullanarak size yardımcı olacaklarını unutmamalısınız. Bu İşlem sonrası nadir de olsa ölüm vakaları görülmüştür. Ancak bu tarz durumların arkasından hep plastik cerrah olmayan kimselerin çıkması bir rastlantı değildir. Branş dışı doktorların uygulamaları böylesi kötü sonuçlar üretmektedir. Kuru teknik adı verilen ve kontrolsüz yağ alınmasına dayanan yöntemde aşırı kanamalar ve ölümler görülmüştür. Bu yöntem artık kullanılmıyor. İdeal yağ çekme tekniği, ıslak teknik adı verilen “Tumescent Liposuction”dır.

Yaz aylarında Yağ Aldırma yapabilir miyim?

Bölgesel bir operasyondur ve sonrasında bu bölgede belirli bir müddet kalması gereken bir korse giyilmelidir. Bu yüzden hastalar genel olarak yaz aylarını tercih etmezler. Ancak iyileşme sürecinde mevsimin yaz ya da kış olmasının herhangi bir önemi bulunmaz. Hastadan istenen tek şey, bir aylık süre ile korsesini çıkarmamasıdır. Yaz aylarında korse giymek sizin için sorun olmayacaksa, operasyonun bu zaman diliminde yapılmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Diyet yaparak ya da spor aktiviteleri ile eritemediğiniz yağların olduğu bölgelere yaptıracağınız operasyonlar ile çok daha iyi sonuçlar almış olursunuz. Moralinizin yükselmesi ve yeni halinize alışmanız bu sayede mümkün olacaktır. İlk önce yağ aldırıp sonra diyet yapmak doğru bir yol değildir. Tam tersini, yani diyetlerden sonra yapılan liposuction uygulamalarını tercih ederseniz doğru bir iş yapmış olursunuz.

Bacak liposakşın

Erkeklere de yapılabilir mi?

Sanıldığının aksine, erkek hastaların büyük bir bölümü, liposuction ameliyatına yoğun bir ilgi göstermektedir. Erkeklerin çok fazla rahatsızlık duydukları bölgeler, karın ön bölgesi ve yanlardır. Erkeklere yapılacak işlemlerin kadınlara yapılan işlemlerden yapısal olarak herhangi bir farkı yoktur. Ameliyat sonrası süreç de birebir aynıdır. Uygulama yapılmış olan alanı içine alan bir korsenin giyilmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda zorunludur. Önemli olan şey, yağ aldırılan bölgelerin baskı altına alınması ve gergin kalmasının sağlanmasıdır.

Lazerli liposuction nedir?

Lazer liposakşın, maliyeti yüksek bir uygulamadır. İyileşme aşamasında standart liposuction uygulamasına kıyasla bazı önemli avantajları vardır. Ancak standart işlem ile kıyaslandığı zaman daha üstün bir teknik olduğunu söylemek zordur. Lazer liposuction uygulamasının ardından standart liposuction uygulamasının yapılması zorunludur. “Smartlipo” cihazı en iyi bilinen aletlerden birisidir. Cihazın ışın boyu 1064 nm’dir. Bu sistemde, ince yapılı fiberoptik kablolar ve kanüler bir sistem sayesinde, cilt altı dokulara ulaşılır. Cilt altındaki yağ dokularının zarları bu ışın ile parçalanır. Yağ biriktirmiş hücreler standart liposuction tekniği ile dışarı atılabilir. Sıvılaşmış yağların vücut tarafından emilmesi gibi bir tekniğin benimsenmesi de mümkündür.

Vaserli Liposuction Nedir?

Düşük enerji içeren ve kontrollü ultrason dalgalarının yağ dokularını parçalaması işlemine verilen isimdir. Ses dalgaları sayesinde yağ dokularının parçalanması esasına dayandığı için, işleme “liposelection” adı da verilmektedir. Kanama ve morarma söz konusu değildir, çünkü sadece yağ dokuları parçalanır. Damarların ve kas dokusunun etkilenmesi söz konusu değildir. Parçalanmış yağ dokularının dışarı atılması için standart liposuction tekniği uygulanabilir veya vücut tarafından emilmesi beklenebilir. Emilecek olan yağ dokuları standart liposuctionda olduğu gibi yağ parçaları içermediğinden, “yağ embolisi” gibi bir sıkıntının oluşması söz konusu değildir. Liposuction uygulamalarında ortaya çıkma ihtimali en fazla olan komplikasyonun bu sayede önü alınmış olmaktadır. Amerika’da kullanılan en yaygın tekniktir. Yaklaşık 1000’den fazla estetik cerrahın VASER kullandığını söylemek mümkündür. Ülkemizde de Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde seçkin plastik cerrahlar bu cihazı kullanmaktadır.

Yağ Aldırma İşleminden Önce Neler Yapılmalıdır?

İlk olarak, doktorunuz ile detaylı bir biçimde görüşerek, beklentilerinizi eksiksiz bir biçimde iletmelisiniz. Sorunlarınızdan tastamam bahsetmeniz de gerekmektedir. Örneğin, liposuction yaptıracağınız alanda daha önce oluşan bir rahatsızlığınız varsa veya bu bölgeden bir ameliyat geçirmişseniz, bu durumları mutlaka doktorunuza bildiriniz. Ameliyat öncesinde uzman doktor, ayakta planlama yapacaktır ve uygulama yapılacak bölgeleri bir kalem ile işaretleyecektir. Ameliyat masasına yatana kadar yağlarınız yer değiştirecektir. Ek olarak, çizimden önce ve sonra, medikal takip amacıyla fotoğraflarınızın çekilmesi de gerekmektedir.

Yağ Alma Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Eğer uygulama çok küçük bölgelere yapılacaksa lokal anestezi yeterli olur. Geniş bir alana uygulama yapılacaksa, bu durumda, genel ya da bölgesel anestezi tercih edilir. Uygulamanın kesinlikle ameliyathane koşullarında yapılması gerekmektedir. Planlanan bölgeye kanüller ile ulaşılabilmesi için, 0,5 cm’lik kesiler yapılmalıdır. İlk olarak, yağların kanamasız ve pratik bir biçimde erimesi için özel bir sıvı karışımı bölgeye enjekte edilecektir. Bir müddet beklenir ve liposuction uygulamasına geçilir. Fazlalık olan yağ dokusu, vakum sistemine bağlı kanüller vasıtasıyla dışarıya atılacaktır. Ameliyat öncesinde yapılan planlamaya bağlı olarak, steril koşullar altında alınan yağ dokusunun arzu edilen bölgelere enjekte edilmesi mümkündür. Doğal olarak her bir hastadan alınacak yağ dokusu miktarı farklılık gösterecektir. Ancak belirli bir üst sınır mutlaka olmalıdır. Bu üst sınır 5 – 8 litre arasında değişir. Uygulamadan sonra, işlem yapılmış olan bölgeleri sıkıca saran bir korse giyersiniz. Böylece operasyon sonlandırılmış olur. Ameliyatın bitiminde, anestezi durumunuza bağlı olarak 2 – 3 saat ya da bir gece boyunca kalmanız gerekebilir.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Liposuction uygulamasının ardından dikkat edilmesi gereken en önemli durum, işlem yapılmış bölge ya da bölgelerin gerginliği ve buralara uygulanan baskıdır. Erkeklerde, karın ya da göğüs bölgesine liposuction yapıldığı takdirde, iyileşme döneminin sorunsuz atlatılabilmesi için, eğik bir biçimde oturulmaması ve yürünmemesi çok önemli ayrıntılardır. İyileşme süreci cildin ve cilt altı kasların yapışması ile mümkündür ve katlantı biçiminde yapışmaların olmaması için eğik oturmamaya ve yürümemeye dikkat edilmelidir. Dik pozisyonda oturmalısınız ve ilk 4 – 7 gün arasında düz bir yatakta yatmalısınız. Ameliyatın bitiminde giyeceğiniz korsenin tam bir ay boyunca düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Korse düzenli bir baskı uygular ve bu iyileşmeniz için olmazsa olmazdır. 2. ve 4. günde gerekli pansumanların yapılması gerekir. 7 ila 10 gün arasında eğer varsa kalıcı dikişleriniz alınacaktır. Gündelik yaşantınıza dönmeniz, tam olarak hangi bölgenize liposuction uygulandığı ile ilişkilidir. Örneğin karın bölgesine yapılmış bir uygulamanın ardından normal yaşama dönmek için 4 – 7 gün geçmesi gerekmektedir. Hem karın hem de bacaklar aynı anda uygulama görürse, bu süre 7 – 10 güne uzayabilir. Ancak öteki bölgelere yapılan uygulamalardan sonra süreç daha da kısalır. Korse çıktıktan sonra bazı morluklar ile karşılaşabilirsiniz. Bu morluklar 7 ila 10 gün içerisinde sararıp kaybolacaktır. Yine ilk 7 – 10 gün arasında, ameliyattan önceki görünümünüzden daha kalın görünmeniz söz konusu olabilir. Bu durumun nedeni, ödemlere bağlı şişkinliklerdir. Ancak ilk ay içinde bu ödemlerden kurtulmuş olursunuz. Sonuçta çok daha fit bir görüntüye kavuşursunuz. Hafiflediğiniz ciddi biçimde hissedersiniz. Uygulama yapılan bazı alanlarda uyuşukluk ve his kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum da yine ödem oluşumuna bağlıdır. Zamanla kesin olarak geçecektir. Ameliyattan sonra oluşması olası olan ağrıların ve enfeksiyonların giderilmesi için, uzman doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalısınız. İlaçları ne zaman bırakacağınıza uzman doktor karar verecektir. Ameliyattan sonraki üçüncü gün ılık su ile banyo yapabilirsiniz. Duş almak için çıkardığınız korsenizi, duş aldıktan sonra tekrar giymeniz gerekir. Yüzme, tenis ve basketbol gibi karın ve kol hareketlerinin çok kullanıldığı sporları yapabilmek için, ameliyattan sonra 1 – 1,5 ay gibi bir süre beklemeniz gerekir. Ancak yürüyüşlere 4 – 7 gün arasında başlayabilirsiniz. 3 saati aşmayan uçak seyahatleri için 4 – 7 gün, daha uzun süreli uçuşlar için ise 10 gün kadar beklemeniz gerekir.

Yağ aldırma ameliyatının ardından kilo alırsam ne gibi bir durum oluşur?

Liposuction uygulamalarından alınacak sonuçlar uzun vadelidir. Liposuctiondan önce belirli vücut bölgelerinde yağlanma fazladır. Liposuctiondan sonra yağ hücreleri ve yağ reseptörleri sayısal olarak azalacaktır. Bu yüzden kilo alsanız, şişmanlasanız dahi, kilolarınız vücudunuza orantılı bir biçimde dağılacaktır. Vücut hatlarınızın arasındaki oranın pek değişmeyeceğini ve biçimsiz bir kilo alışının söz konusu olmayacağını söylemek mümkündür.