Yanak Dolgusu

Yanak canlı ve sağlıklı görünmemize neden olan önemli bir yüz bölgesidir. Yüzün diğer bölgeleri ile kıyaslandığında, daha kalın ve gözenekli bir cilt yapısı vardır. Kemikler bu bölgenin belirginliğini sağlar ve sınırlarını belirler. Ancak kemikler ve cilt arasında bulunan kasların ve yumuşak dokuların da bol miktarda olduğunu söylemek doğru olur.

Yanak dolgusu

Burun kenarından başlayan yanakların ön kısmındaki hacim genel olarak azdır. Gözün dış ve alt kısımlarına ulaşıldığı zaman yanakların hacmi en yüksek seviyeye çıkar. Kulak önüne doğru gidildikçe hacmin tekrardan azalacağı görülecektir. Özel olarak yanakların ön ve orta bölümleri belirgin ise bu durumda kişiler daha güzel görünmesi mümkündür. Bu türden bir görünümün yakalanması için dolgu uygulaması yapılabilir.

Yanak dolgu uygulaması zahmetsiz ve pratiktir; hemen sonuç verir. Uygulama, tıpkı diğer dolgu işlemlerinde olduğu gibi, cilt altına hyalüronik asidin iğne ile enjekte edilmesi esasına dayanır.

Bu bölge için diğer bir alternatif ise bio-expander’dır. Aynı anda hem yanak dolgusu yapılır hem de gözaltı bölgesinin çukur görünümü düzeltilebilmektedir. Kalın kıvamlı olmadığı için özellikle göz altında dolgu uygulaması için kullanılan bir dolgudur. Yanak dolgusu için kullanılan dolgular daha sert kıvamlı olmalıdır ve göz altı için uygun değillerdir.

İşlem esnasındaki rahatsızlığınızı en aza düşürmek için, uygulama yapılan bölgeye uyuşturucu kremler sürülmektedir. Kullanılacak dolgu miktarı problemin durumuna göre farklılaşır. Ama uygulamanın etkisi hemen görülecektir. Yanak dolgusu ile kırışıklıklar ve çukurlar düzelecektir. İlk bir iki gün kızarıklık ve şişlik görülmesi normalken, üç-dört gün içinde en ideal görünüme kavuşursunuz. İlk hafta sonunda kontrolünüz yapılacaktır. Yanak dolgusu kontrolünde gerekirse takviye de yapılabilir.
Takviye yapılması demek yeniden 10 gün sonra kontrole gelmeniz demektir. Uygulamanın etkisi 9 – 18 ay boyunca devam edecektir. Kişiler arasında dolgu uygulamalarının etki süresi farklılık gösterebilir ama en az 9 aylık bir süre boyunca kalıcılık devam edecektir.

Needle Shaping ile Yanaklara Hacim Kazandırma

Kliniğimizde dolgu uygulamalarının alternatifi olarak uygun hastalarda gerekirse Needle Shaping cihazı da kullanılmaktadır. Özellikle yanak dolgusu yerine iyi bir alternatiftir. Kendi kollagen dokularınızın göçünü istenilen bölgeye sağlayan bu uygulama bir ay arayla 2-3 kez tekrar edildiğinde arzu edilen sonuç üç yıl kendini koruyabilmektedir.
Lokal anestezi altında yapılabilen bu uygulama çok düşük bir galvanik akımın istenilen dokudan geçirilmesi prensibi ile çalışır. Bu işlem sırasında kullanılan akapunktur iğnelerinin etrafına hızla kendi kollagen dokunuz mıknatıs gibi buraya hücum eder ve işlem bu şekilde etkili olur. Kendi dokunuz ile sağlanan bu hacimi artırmak bir ay sonra yapılacak ek müdahale ile de mümkündür.

Yanak Dolgusu